Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

AI wesprze Microsoft 365, VeloBank pod ostrzałem, oszustwo „na wnuczka” coraz groźniejsze oraz…

Sztuczna inteligencja będzie wspierać pakiet Microsoft 365

Microsoft 365 – popularny pakiet aplikacji biurowych (Word, Excel, Teams, etc.) zyska usprawnienie w postaci zaimplementowanej sztucznej inteligencji.

Według zapowiedzi prodecuenta, będzie to zmiana, która w fundamentalny sposób przedefiniuje sposób w jaki pracujemy w biurze.

Copilot – bo tak będzie nazywał się chatbot Microsoftu, będzie mógł na przykład wykonać streszczenie dyskusji po zebraniu w aplikacji Teams. Ponadto będzie miał możliwość automatycznego tworzenia prezentacji w PowerPoincie, redagowania e-maili oraz analizowania całych ich wątków. Copilot będzie też tworzył zestawienia i wykresy na podstawie danych zgromadzonych w Excelu.

Źródło: DobreProgramy

Oszustwo „na wnuczka” przy pomocy sztucznej inteligencji? To już się dzieje

Oszuści w Kanadzie użyli sztucznej inteligencji, aby brzmieć bardziej jak członkowie rodziny, którzy znaleźli się w niebezpieczeństwie. Ludzie się na to nabierają.

Mężczyzna dzwoniący do 73-letniej Ruth Card miał głos do złudzenia przypominający głos jej wnuka. Zdenerwowanym głosem powiedział, że jest w więzieniu, bez portfela, telefonu komórkowego i potrzebuje gotówki na kaucję. Kobieta razem z mężem pobiegli do banku i wypłacili 3 tysiące dolarów. Na szczęście kierownik banku był świadomy próby oszustwa, gdyż chwilę wcześniej inny jego klient otrzymał podobny telefon.

Rozwój sztucznej inteligencji umożliwia w tej chwili oszustom replikację dowolnego głosu na podstawie próbki dźwiękowej składającej się z zaledwie kilku zdań. Oparte na AI tanie narzędzia online mogą bez problemu przekonwertować plik audio na replikę głosu ofiary.

Źródło: Washington Post

Fałszywa kampania wykorzystująca wizerunek VeloBanku

W chwili obecnej trwa intensywna kampania VeloBanku. Internetowi oszuści, wykorzystując sprzyjający moment, ruszyli właśnie ze swoją, fałszywą kampanią, wykorzystującą wizerunek nowego na rynku banku.

W wyszukiwarkach internetowych zaczęły pojawiać się linki sponsorowane do podstawionych stron internetowych, imitujących prawdziwą stronę banku. Po wejściu na taka stronę, złodzieje oczywiście wyłudzają poświadczenia użytkownika, niezbędne do zalogowania się na jego konto.

Źródło: CSiRT KNF

CERT Polska przybliża zasady klikania w niebezpieczne linki

Co właściwie znaczy „Nie klikać w podejrzane linki” – formułka często powtarzana w ostrzeżeniach przed internetowymi oszustwami? W prosty i czytelny sposób tłumaczą to specjaliści z CERT Polska. Więcej informacji znajdziecie TUTAJ.

Źródło: CERT Polska

Hakerzy na usługach Rosji atakują szpitale

Specjaliści ds. cyberzagrożeń alarmują, że przestępcy powiązania z rosyjskim reżimem coraz częściej atakują placówki medyczne, przede wszystkim szpitale.

Za dużą cześć ataków odpowiedzialna jest grupa Killnet, która w zeszłym roku wypowiedziała wojnę w cyberprzestrzeni, państwo wspierającym Ukrainę.

Jedna z metod stosowanych przez grupę jest atak DDoS polegający na takim obciążeniu strony internetowej, że prowadzi to do jej „wyłączenia”. Brak dostępu do zasobów strony utrzymuje się zazwyczaj kilka godzin.

Według ekspertów z Microsoft, w lutym obserwowano od 40  do 60 ataków na placówki medyczne w ciągu doby.

W Polsce odnotowano ostatnio ataki na Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki oraz Centralny Szpital Kliniczny w Łodzi.

Źródło: CyberDefence24

Udostępnij

Bądź zawsze na bieżąco, zapisz się
do naszego technologicznego newslettera.

Dostarczamy tylko warościowe treści związane z technologią, nie robimy spamu.

Przeczytaj również

Skonsultuj wsparcie dla twojego biznesu

Skorzystaj z bezpłatnej rozmowy z naszym konsultantem, który znajdzie wstępne rozwiązania wyzwań.