Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Coraz więcej czasu online, fałszywe pismo z GUS, kłódka odchodzi oraz…

48% osób poniżej 42 roku życia spędza więcej czasu na social mediach niż w życiu realnym

Badania przeprowadzone przez firmę badawczą Survata pokazują, że 48% osób poniżej 42 roku życia spędza więcej czasu na social mediach niż w życiu realnym.

W grupie badanych do 30 lat ten odsetek wzrasta do 58%. Z biegiem lat, ludzie coraz mniej korzystają z tradycyjnych form spędzania czasu, takich jak randki czy wyjścia ze znajomymi, a coraz częściej wybierają interakcję w świecie wirtualnym.

Najpopularniejszymi platformami społecznościowymi są Facebook, Instagram i TikTok.

Wyniki te pokazują, że social media odgrywają coraz większą rolę w naszym życiu i wpływają na sposób, w jaki spędzamy czas wolny.

Źródło: Zdnet

captcha

Czy wiesz jak działa popularna captcha?

Captcha to mechanizm mający na celu odróżnienie ludzi od botów, które mogą być wykorzystane do spamowania i nielegalnych działań online. Captcha wykorzystuje różne sposoby, takie jak rozpoznawanie obrazów czy rozwiązywanie zagadek matematycznych, aby potwierdzić, że użytkownik jest człowiekiem.

Jednym z najpopularniejszych sposobów jest zaznaczenie pola „Nie jestem robotem” i kliknięcie przycisku. Captcha wykorzystuje wtedy algorytmy, które analizują ruch kursora i zachowanie użytkownika na stronie, aby ocenić, czy jest to człowiek czy bot.

Captcha jest coraz bardziej skuteczna w walce z botami, jednak nie jest to idealne rozwiązanie. Boty mogą być programowane do przeprowadzania prostych ruchów, które imitują zachowanie człowieka na stronie. Dlatego warto stosować również inne metody, takie jak reCaptcha Google, która wymaga od użytkownika rozwiązania dodatkowej zagadki.

Captcha jest niezbędnym narzędziem w walce z botami, ale nie gwarantuje w 100% ochrony przed atakami. Dlatego warto stosować również inne metody zabezpieczeń, takie jak dwuskładnikowa autoryzacja czy antywirusy.

Źródło: GeekWeek

GUS

Uwaga na pismo podszywające się pod Główny Inspektorat Sanitarny

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) ostrzega przed fałszywym pismem, które podszywa się pod instytucję. Wiadomości wysyłane są z błędnego adresu inspektorat@sanepidgov.pl.

Rozesłany komunikat trafił niektórych szkół w Polsce. Nieznany nadawca informuje o obowiązku poddania się badaniom przesiewowym pod kątem gruźlicy. Ma to mieć związek z przypadkami gruźlicy wśród ukraińskich żołnierzy szkolących się w Polsce i prawdopodobnie jest częścią kampanii dezinformacyjnej prowadzonej przez rosyjskie służby.

Źródło: GOV

chrome

Chrome rezygnuje z kłódki w pasku adresu

Przeglądarka Chrome, po wielu latach stosowania zastąpi ikonę kłódki neutralną ikoną. Ma to na celu zapobieganie nieporozumieniu, że ikona kłódki jest kojarzona z wiarygodnością strony (strony phishingowe również często posiadają kłódki). Wewnętrzne badania producenta przeglądarki wykazały również, że wielu użytkowników nie wiedziało, że kliknięcie ikony kłódki powoduje wyświetlenie ważnych informacji i elementów sterujących. Nowa ikona ma ułatwić dostęp do kontroli uprawnień i dodatkowych informacji dotyczących bezpieczeństwa, unikając jednocześnie nieporozumień, które wynikają ze stosowania kłódki. Zostanie wdrożona na początku września 2023 r. Chrome będzie nadal ostrzegać użytkowników, gdy ich połączenie nie będzie bezpieczne.

Źródło: Chromium

Udostępnij

Bądź zawsze na bieżąco, zapisz się
do naszego technologicznego newslettera.

Dostarczamy tylko warościowe treści związane z technologią, nie robimy spamu.

Przeczytaj również

Skonsultuj wsparcie dla twojego biznesu

Skorzystaj z bezpłatnej rozmowy z naszym konsultantem, który znajdzie wstępne rozwiązania wyzwań.