Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Fałszywa rekrutacja, rusza unijny rejestr, Lemon8 zamiast TokToka oraz…

InPost wykorzystany do smsowego oszustwa

Oszuści wysyłają fałszywe SMS-y InPostu na telefony Polaków. Wiadomości są wysyłane z nagłówkiem „InPost” i pojawiają się w tym samym wątku co prawdziwe wiadomości popularnego operatora przesyłek.

Przestępcy rozsyłają kilka treści, między innymi:

„Twoje przesylki nie moga zostac dostarczone z powodu blednie podanego adresu. Prosimy o aktualizacje adresu w celu ponownej dostawy. [link]”

W przesyłanej informacji znajduje się link, który prowadzi na fałszywą stronę… Poczty Polskiej. Oszustwo na ma celu wyłudzenie danych z naszej karty kredytowej i w dalszym etapie kradzież pieniędzy ofiary.

Źródło: Niebezpiecznik

Fałszywa kampania o rekrutacji na wojnę w Ukrainie

Zespoły do spraw cyberbezpieczeństwa NASK MON ostrzegają przed kampanią dezinformacyjną polegającą na dystrybucji fałszywych informacji o rekrutacji do Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady im. Wielkiego Hetmana Konstantego Ostrogskiego. Ma ona rzekomo zaangażować się w walki na terenie Ukrainy. Brygada dementuje te doniesienia i nie prowadzi rekrutacji.

Obserwowana kampania dezinformacyjna prowadzona jest jednocześnie wieloma kanałami. Tego typu działania wpisują się we wcześniejsze narracje dotyczące bezpośredniego udziału Polski w wojnie w Ukrainie. Fałszywe informacje trafiają do odbiorców poprzez:

  • wiadomości SMS,
  • pocztę elektroniczną,
  • komunikator Telegram.

Źródło: NASK

rejestrE U

Już za chwilę rusza unijny rejestr sprzedawców internetowych

Od 1 maja platformy sprzedażowe (np. Allegro, OLX) będą zobowiązane do prowadzenia rejestru sprzedawców na swoich witrynach. Będą również musiały rejestrować liczbę transakcji  poszczególnych handlujących oraz ich wartość łączną i poszczególną.

Nowe, unijne przepisy mają na celu kontrolę, czy sprzedawca kwalifikuje się do koniecznych opłat skarbowych. Handlujący zostaną poinformowani przez platformy o zakresie zbieranych danych.

Źródło: GeekWeek

lemon8

Lemon8 zamiast TokToka?

Chiński ByteDance, który jest właścicielem TikToka, wchodzi na amerykański rynek z nowa aplikacją Lemon8. Wszystko z powodu możliwości zakazu używania TikToka, który oskarżany jest o wykorzystywanie danych użytkowników wbrew obowiązującym w USA regulacjom prawnym.

Lemon8, określany jest jako połączenie Pinterestu i Instagrama, a w rzeczywistości bazuje na zbliżonych w działaniu algorytmach rekomendacji treści co TikTok. Program w krótkim czasie znalazł się w czołówce najczęściej pobieranych programów lifestyle’owych.  

Źródło: CyberDefence24

Udostępnij

Bądź zawsze na bieżąco, zapisz się
do naszego technologicznego newslettera.

Dostarczamy tylko warościowe treści związane z technologią, nie robimy spamu.

Przeczytaj również

Skonsultuj wsparcie dla twojego biznesu

Skorzystaj z bezpłatnej rozmowy z naszym konsultantem, który znajdzie wstępne rozwiązania wyzwań.