mObywatel zamiast dowodu, „lekarz” okradł Polkę, cyberbezpieczeństwo dla najmłodszych oraz…

„Niemiecki lekarz” miał kłopoty. Pomogła mu Polka …i straciła 200 tysięcy

Kolejne kobieta straciła kilkaset tysięcy złotych w wyniku znanego oszustwa. 57-latka nawiązała relację z mężczyzną, który podawał się za „niemieckiego lekarza przebywającego na misji w Syrii”.

Oszust, który przedstawił się jako James, przekonał kobietę, by ta opłaciła jego bilet powrotny, badania lekarskie i wysyłkę wartościowej paczki na jej adres. Aby uwiarygodnić swoją osobę, mężczyzna przekazał kontakt do swojego „przełożonego” w celu potwierdzenia jego tożsamości. Korespondencja przez komunikat internetowy odbywała się po polsku. Całość wyłudzonej w kilku ratach kwoty wyniosła 200 tysięcy złotych.

Źródło: TVN24

mObywatel zamiast tradycyjnego dowodu. Ale czy zawsze?

Trwają kolejne prace mające na celu umożliwienie potwierdzania swojej tożsamości za pomocą aplikacji mObywatel. Ustawa regulująca tę kwestię powinna już niedługo trafić do Sejmu.

W ustawie widnieje jednak zapis, że stwierdzenie tożsamości lub obywatelstwa na podstawie aplikacji mObywatel będzie niedopuszczalne w sytuacjach, w których takie rozwiązanie nie zapewnia niezbędnego poziomu pewności i bezpieczeństwa.

Może to powodować sytuacje, wyniku których, pomimo formalnej możliwości potwierdzenia tożsamości aplikacją i tak będziemy proszeni o okazanie „plastikowego dowodu” przez nadmiernie ostrożne osoby i podmioty.

mObywatel nie będzie również uprawniał do przekraczania granicy państwowej.

Aplikacja jest cały czas rozbudowywana i w chwili obecnej zawiera następujące usługi:

 • mObywatel,
 • mPojazd,
 • mPrawo Jazdy i Punkty Karne,
 • mLegitymacja szkolna,
 • mLegitymacja studencka,
 • Małopolska Karta Aglomeracyjna,
 • Bilkom – bilety kolejowe,
 • eRecepta,
 • Karta Dużej Rodziny (mKDR),
 • Unijny Certyfikat Covid,
 • Polak za granicą,
 • Koronawirus: informacje i zalecenia (usługa zawieszona)
 • Legitymacja UUT (UUT – ulgowe usługi transportowe).
 • pl (mobilny dokument tożsamości dla obywatela Ukrainy)
 • Naruszenia środowiskowe,
 • Złóż wniosek.

Aby zacząć z niej korzystać, trzeba zalogować się przez profil zaufany.

Źródło: Prawo.pl, Lege Artis

Utrwalaj w dziecku dobre nawyki. Pozwól mu zagrać w FireW@lly

NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy) opublikował bezpłatną i bezpieczną grę edukacyjną dla dzieci – „FireW@lly”. Gra uczy najmłodszych zasad bezpiecznego korzystania z internetu.

Fabuła koncentruje się na rozwiązywaniu problemów zgłaszanych przez jej bohaterów, czyli mieszkańców cyfrowej metropolii. Poszczególne rozdziały gry dotyczą zagadnień związanych z cyberbezpieczeństwem – ochrony danych osobowych, haseł dostępu, szkodliwych treści czy fake newsów.

Gra składa się z 37 misji i dodatków w postaci wielu minigier i quizów tematycznych, które pozwalają sprawdzić i utrwalić zdobytą wiedzę.

Gra dostępna jest na urządzenia z systemem Android i iOS.

Źródło: NASK

Kolejne oszustwo wykorzystujące wizerunek Allegro

Ruszyła nowa kampania phishingowa, w której oszuści podszywają się w rozsyłanych wiadomościach e-mail pod platformę sprzedażową Allegro.

Treść wiadomości brzmi: „Dzień dobry, Twoje konto może zostać zablokowane z racji częstych prób logowań z aplikacji mobilnej. W celu ochrony konta prosimy o autoryzację oraz potwierdzenie aktualnych danych. (…) Pamiętaj, że jedynie aktywna usługa Allegro! gwarantuje Ci darmowe dostawy kurierem oraz do Paczkomatów i Punktów odbioru, a także dostęp do darmowych zwrotów. Zgodnie z art. IX (…) istnieje możliwość zablokowania konta z racji braku potwierdzenia aktualnych danych personalnych i rozliczeniowych.”

W ramach tej samej kampanii rozsyłana jest również wiadomość o braku możliwości „zatwierdzenia” konta Allegro z powodu rzekomego błędu w rozliczeniach.

Celem przestępców jest wyłudzenie naszych danych logowania do platformy, danych karty płatniczej oraz dostępu do konta bankowego.

Źródło: Money, Niebezpiecznik

Udostępnij

Bądź zawsze na bieżąco, zapisz się
do naszego technologicznego newslettera.

Dostarczamy tylko warościowe treści związane z technologią, nie robimy spamu.

Przeczytaj również

Skonsultuj wsparcie dla twojego biznesu

Skorzystaj z bezpłatnej rozmowy z naszym konsultantem, który znajdzie wstępne rozwiązania wyzwań.