Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Plaga groźnych „żartów”, panika w Google, sci-fi w armii oraz…

W USA narasta plaga swattingu

Niestety przestępcy i bezrefleksyjni dowcipnisie wykorzystują do tego sztuczną inteligencję.

Swatting to przestępcza taktyka nękania ludzi i oszukania, często dyspozytora służb ratunkowych, w celu wysłania policji, antyterrorystów lub zespołu medycznego pod adres konkretnej osoby lub instytucji.

W internecie dostępna jest już płatna usługa, która umożliwia wysłanie np. policji we wskazane miejsce, pod pozorem ataku terrorystycznego. Komunikat głosowy (na podstawie konkretnej próbki głosu) generowany jest przy pomocy sztucznej inteligencji. Przy jednoczesnym podszyciu się pod numer telefonu technika ta pozwala na bardzo perfidne nękanie „żartami” zarówno służb jak i niewinnych ludzi.

Źródło: Sekurak, Vice

Panika w Google. Samsung chce wyszukiwarkę Bing?

Akcje Alphabetu, właściciela wyszukiwarki Google, straciły błyskawicznie na wartości. Stało się to w momencie, w którym media poinformowały, że Samsung rozważa zastąpienie domyślnej wyszukiwarki Google wyszukiwarką Bing.

Producent telefonu prawdopodobnie rozważą taką opcję, ze względu na to, że po wielu latach dominacji Google, rozwiązania sztucznej inteligencji Microsoftu znacznie wyprzedziły pracę Alphabetu nad implementacją tego typu rozwiązań w swojej wyszukiwarce.

Źródło: Business Insider

NEC, Fujitsu, Panasonic zakazują pracownikom korzystania z ChatGPT

Według technologicznych gigantów z Japonii, to rozwiązanie stwarza ryzyko wycieku wrażliwych danych z firmy. Korporacje w niedługim czasie zamierzają wprowadzić regulacje w zakresie korzystania z rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji. Oczywiście w trakcie wykonywania obowiązków służbowych.

Jak informują przedstawiciele indeksu giełdowego Nikkei informacje podane przez OpenAI, twórcę ChatGPT, sugerują, że przy jego darmowym użyciu firma może wykorzystać przekazywane dane do ulepszania swoich modeli

Źródło: CRN

Science fiction pod lupą wojskowych analityków

Eksperci od analizy przyszłości wzięli na warsztat fantastykę naukową.  Według specjalistów z Francji i Wielkiej Brytanii fantastyka naukowa może pomóc w określeniu i opisaniu potencjalnych zagrożeń płynących z rozwoju nowych technologii.

Jednocześnie literatura oraz filmy sci-fi mogą dostarczyć wskazówek dotyczących kierunków rozwoju wojska w przyszłości. Jedna z badanych kwestii jest stworzenie super żołnierzy wykorzystujących egzoszkielety lub modyfikacje biologiczne.

Naukowcy analizują również wpływ wojny w cyberprzestrzeni na społeczeństwo oraz implementację sztucznej inteligencji do rojów dronów.

Źródło: GeekWeek

Udostępnij

Bądź zawsze na bieżąco, zapisz się
do naszego technologicznego newslettera.

Dostarczamy tylko warościowe treści związane z technologią, nie robimy spamu.

Przeczytaj również

Skonsultuj wsparcie dla twojego biznesu

Skorzystaj z bezpłatnej rozmowy z naszym konsultantem, który znajdzie wstępne rozwiązania wyzwań.